Vírusy

Čo je to počítačový vírus?

Je to program alebo kód, ktorý sa dokáže sám šíriť bez vedomia používateľa. Z programátorského hľadiska je počítačový vírus počítačový program, ktorý môže infikovať iný počítačový program takým spôsobom, že do neho skopíruje svoje telo, čím sa infikovaný program stáva prostriedkom pre ďalšiu aktiváciu vírusu. Aby zabezpečil svoje spúšťanie, pripája sa k súborom na disku alebo sa ukladá do systémových oblastí počítača. Vírusy potom môžu neočakávane meniť činnosť programu. Vplyv vírusu je ľahko badateľný na spomalení a nestabilite systému, časté je poškodenie dokumentov, zmena veľkosti alebo obsahu súborov, úbytok kapacity pevného disku. Pojem vírus definoval Fred B. Cohen na Pennsylvánskej univerzite, kde experimentoval so samoreplikujúcim sa kódom. Prvé publikácie v oblasti vírovej problematiky sa datujú do rokov 1984-85. V súčasnosti poznáme viac ako 30 000 rozličných, viac či menej nebezpečných, vírusov.

Prejavy vírusov:

Základným prejavom je schopnosť šíriť sa. Deštruktívne vírusy najčastejšie formátujú pevný disk, prepisujú náhodne vybrané sektory náhodnými dátami, menia obsah súborov, mažú súbory, zašifrujú dáta.

Vírusy cez reklamy

Aj keď máte vo svojom mobilnom zariadení najlepší antivírusový program na svete, môžete natrafiť na vírus. Najnovšie informácie od slovenských používateľov hovoria o novom druhu reklamy, ktorá informuje o tom, že je vaše zariadenie zavírené a vyho musíte bezodkladne vyčistiť, inak prídete o všetky svoje dáta, vrátane SMS, kontaktov a iných citlivých dát. Reklamy na seba pútajú nielen dobre sformulovaným textom, ale aj grafickým spracovaním a umiestnením. Zobrazujú sa totižto na celej ploche displeja a ten, kto sa s podobným "adware-om" nestretol, môže rýchlo naletieť. Prevenciou pred takouto reklamou a "falošnými vírusmi" je zdravý rozum.

Ruská antivírusová spoločnosť Doctor Web objavila už spomenutý vírus, ktorý má podobu reklamy často zobrazovanej v hrách a aplikáciach. Tá nabáda na nainštalovanie antivírusu. Ak však na túto reklamu kliknete, spustíte inštaláciu nebezpečnej aplikácie s názvom Android.Fakealert.4.origin. Bude sa tváriť, že vo vašom telefóne hľadá vírusy. Namiesto toho sa snaží získať detaily o kreditných kartách a iných súkromných údajoch.

Ochrana pred vírusmi:

  • pri kúpe nového počítača nainštalujte nový antivírus ihneď po pripojení na internet, počkajte na úspešné nainštalovanie všetkých programov a reštartu. Ešte lepšie je antivírus inštalovať cez USB bez pripojenia sa na internet.
  • Nechoďte na rizikové stránky ani nesťahujte rôzne "bezplatné" varianty platených programov od pirátov. Hrozí tu vysoké riziko vírusov.
  • neotvárajte emaily od neznámych odosielateľov resp. prílohy, ktoré nepoznáte
  • dbajte na aktualizovaný antivírus, operačný systém, webový prehliadač ako aj iné programy. Nielen tie, ktoré používate pri používaní internetu.


Autor: Simona Balošáková


Zdroje:

https://edi.fmph.uniba.sk/~winczer/SocialneAspekty/BujdakVirusy.htmhttps://www.comtec.sk/preco-comtec/novinky-blog/124-novinky-4-tipy-ako-chranit-pocitachttps://www.mojandroid.sk/zakerna-reklama-virus-platene-sms/

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky