Internetové známosti

Všetci sme súčasťou sociálnych sieti. Na týchto sieťach sú vzájomné spojení priatelia a blízki, no vzťahy tu aj vznikajú. Sú to takzvane internetové známosti.

Keďže internet v súčasnosti hýbe svetom, možnosti on-line komunikácie sú naozaj bohaté. Inzeráty na zoznamovacích webstránkach sú prežitkom, ľudí najviac láka práve chat, teda istá forma "rozhovoru" s nadväzujúcimi odpoveďami v reálnom čase. Je pritom jedno, či ide o portál alebo sociálnu sieť, aplikáciu k mailovému kontu či komunikačný softvér. Ak ste vybavení počítačom s internetovým pripojením a dobrou angličtinou, na zoznamovanie sa môžete vrhnúť celosvetovo. Bez rozdielu farby pleti, národnosti, či politického názoru.

Čo to prináša?

Očakávať však môžeme všeličo od sľubov cez vyznania lásky až k návrhom na osobné stretnutie. Musíme brat na vedomie že človeka sediaceho na druhej strane nepoznáme a nemôžeme si byt isti čí je naozaj tým, za koho sa vydáva. Preto sú takéto stretnutia nebezpečné a môžu viest až k sexuálnemu zneužitiu.

Pojem Grooming: postupné vytváranie dôverného, priateľského vzťahu s dieťaťom tak, aby prestalo byť ostražité a pristúpilo na stretnutie. Najčastejším cieľom groomingu je sexuálne zneužitie dieťaťa.

Fázy groomingu:

1. Budovanie dôvery a snaha izolovať obeť

Útočník sa v prvom rade snaží o vytvorenie dôverného vzťahu s vytipovaným dieťaťom. Prezentuje sa ako človek, ktorý dieťaťu rozumie, chápe jeho problémy, chce mu pomôcť s ich riešením. Chce byť pre dieťa dobrým kamarátom

2. Upevňovanie vzťahu a podplácanie

Ak si páchateľ už dieťa získal, pokračuje v rozvíjaní vzťahu. Pýta si od dieťaťa podrobnejšie informácie (číslo mobilného telefónu, adresu bydliska), stále viac sa s ním rozpráva o intímnejších témach, partnerských vzťahoch, ponuka mu darčeky.

3. Emocionálna závislosť obete

Páchateľ sa stal pre dieťa nenahraditeľným. Je pre neho najbližším človekom, ktorý pozná jeho najintímnejšie tajomstvá. Dieťa začne byt závislé na páchateľovi. Páchateľ dieťa presviedča o ich silnom vzťahu a začína vyžadovať fotky, videa, kybersex...

4. Osobné stretnutie

V ďalšej fáze sa páchateľ snaží prejsť k osobnému stretnutiu. Môže lákať na nejakú aktivitu ako kino, diskotéka.

5. Sexuálne obťažovanie, sexuálne zneužitie

Páchateľ dieťa zneužije. Buď ho presvedči a dieťa to urobí dobrovoľné, alebo to urobí násilím.

Ako sa pri chatovaní nepopáliť?

Neprezrádzajte priveľa:Už pri samotnom vypĺňaní internetového profilu sa držte hesla "menej je viac". Pokojne sa odviažte pri vyratúvaní obľúbených farieb a zozname interpretov, ktorí vám vylepšujú náladu po ťažkom dni. Citlivé detaily o tom, na akej ulici bývate a v akej firme pracujete, by však mali byť tabu.

Nenechajte sa vydierať:Je len na vás, kam chatovanie necháte zájsť. Nikdy však pod nátlakom neposielajte fotografie, ani neodsúhlaste stretnutie, pokiaľ o tom nie ste vnútorne presvedčení. Jednou z najväčších výsad chatovania je báza dobrovoľnosti. Neokrádajte o ňu samých seba.


Autor: Nikola Šamajová


Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky