Internetové podvody

Internetové podvody

Sociálne siete nám každý deň uľahčujú nejakým spôsobom život. Na internete môžeme vyhľadávať, chatovať a využívať ďalšie výhody internetu, avšak tieto výhody častokrát zneužívajú podvodníci, ktorí chcú z podvodov niečo vyťažiť. Spoliehajú sa predovšetkým na anonymitu a malú mieru kontroly vo virtuálnom prostredí, ako aj neznalosť a neopatrnosť ostatných užívateľov internetu. Internet zvádza aj bežných užívateľov k tomu, aby niektoré zákony obchádzali, napríklad keď si sťahujú z internetu hudbu alebo filmy, aj keď za ne nezaplatia.

S internetovými podvodmi sa spájajú pojmy ako sú:

Phishing: druh internetového podvodu, ktorým sa podvodníci snažia užívateľom internetového bankovníctva vylákať prístupové údaje a zneužiť ich vo svoj prospech.


Podvodné lotérie: ľudom sú rozoslané e-maily s oznámením o výhre veľkej sumy a v prípade, že oslovený výherca kontaktuje prevádzkovateľa lotérie, je mu povedané, že výhra bude vyplatená, keď zaplatí manipulačný poplatok, ktorý nie je možné odčítať zo sľúbenej výhry.


SCAM419: príjemca je oslovený ako dedič obrovského majetku alebo je požiadaný o pomoc pri prevode jeho majetku z exotickej krajiny. Je mu za to sľúbená veľká odmena.


MALWARE: je všeobecné označenie pre škodlivý kód. Najčastejšie to môže byť počítačový vírus alebo trojský kôň.


ClickJacking: výraz vytvorený spojením anglických slov "click" (kliknutie) a "hijacking" (únos), využíva užívateľovo kliknutie na stránku, ktoré je následne zneužité pre iný, podvodný účel.


Download: "sťahovanie", doslovný preklad uložiť dole. Ide o prenos dát z internetu smerom k užívateľovi. Opakom downloadu je upload, nahrávanie dát z počítača užívateľa na internet.


Hacking: nezákonné preniknutie do cudzieho počítača alebo počítačových systémov.


Peer-to-peer sieť (P2P): program, umožňujúci výmenu súborov medzi užívateľmi internetu tak, že každý zdieľa časť svojich dát s ostatnými pripojenými užívateľmi v sieti.


Zľavové portály: sú stránky, ktoré sprostredkúvajú predaj tovarov a služieb za zvýhodnené ceny.

Dávajte pozor na triky podvodníkov, často ponúkajú výhodné ponuky a vysoké zisky. Neopatrní a dôverčiví užívatelia internetu môžu na to naletieť, pretože sú im sľúbené rýchle zisky s minimom nákladov. Vo výhodných ponukách sľubujú dodávatelia tovar alebo službu zadarmo alebo za veľmi nízku cenu. Tá však nie je konečná, skutočné náklady sú uvedené na konci zmluvy drobnými písmenami ako vedľajšie náklady.

Pozor tiež na nelegálne sťahovanie. Internet ponúka možnosť aj na zdieľanie a výmenu materiálov. Ľudia si vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu sťahujú hudbu, filmy, softvér za pár minút. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že ak je niečo na internete, tak to patrí všetkým. Na väčšinu materiálov na internete sa však vzťahujú autorské práva, legálne ich môže šíriť len ich autor alebo majiteľ. Stiahnutie filmu bez zaplatenia alebo vytvorenie licenčného kľúča k programu bez jeho zakúpenia stále zostáva krádežou, aj keď to tak robia skoro všetci. Porušovanie autorských práv je podľa slovenskej legislatívy trestným činom.

V najväčšej miere sa internetové podvody vykonávajú pri nakupovaní cez internet. Preto si vyberajte spoľahlivého a overeného dodávateľa, prečítajte si referencie o ňom na internete. Skontrolujte, či internetový obchod uvádza kompletné kontaktné údaje, preštudujte si dodacie podmienky a reklamačný poriadok predajcu. Nenechajte sa nalákať na podozrivo výhodné ponuky, v skutočnosti nie je nič zadarmo.



Autor: Simona Mohelníková

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky