Kyberšikana
Kyberšikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Nie je to niečo nové, ide o šikanovanie, ktoré sa objavuje v inom priestore, v kyberpriestore. S rozširovaním moderných technológii sa aj výrazná časť šikanovania presúva do virtuálneho prostredia. Je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusíme pozerať priamo do očí. Agresora zároveň jeho anonymita chráni pred odhalením. Pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie - nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Vďaka mobilným telefónom alebo internetu sa agresor dostane k obeti kdekoľvek a kedykoľvek.
O klasickom šikanovaní je známych mnoho faktov, ale ako sa líši kyberšikanovanie mnoho ľudí nevie. V nasledujúcich bodoch sú stručne opísané ich rozdiely.
- Nemá časové a priestorové obmedzenie: klasické šikanovanie sa väčšinou obmedzuje na jeden priestor, napríklad školu alebo zamestnanie, pri kyberšikanovaní môžu útoky prichádzať kedykoľvek a kdekoľvek - stačí, ak má človek mobilný telefón alebo je pripojený na internet.
- Rýchlo sa rozšíri k veľkému publiku: v prípadoch klasického šikanovania sa o ňom väčšinou dozvedia priami účastníci v danej skupine. Pri kybernetickom šikanovaní sa akékoľvek obsah, ktorý je zverejnený na internete alebo rozoslaný cez mobil alebo email, môže rýchlo dostať k veľkému počtu ľudí, pričom šírenie je nekontrolovateľné.
- Páchatelia môžu zostať v anonymite: oni sami sa cítia bezpečnejšie a menej si uvedomujú, čo ich správanie spôsobuje, keďže nevidia reakciu obete. U obete prispieva anonymita k ešte väčšej podozrievavosti, neistote a strachu - nevie, voči komu sa má brániť, nevie, odkiaľ príde ďalší útok, agresor môže byť ktokoľvek.
- Kyberšikanovanie ľahšie prekoná rozdiely: pre anonymitu a použitie technických prostriedkov je jednoduchšie zaútočiť aj na niekoho, na koho by sme si v reálnom svete pre jeho autoritu alebo pozíciu nezaútočili.
- Používa psychické prostriedky ubližovania a manipulácie: na rozdiel od klasického šikanovania páchateľ a obeť nie sú v priamom kontakte, po kybernetickom šikanovaní nezostávajú viditeľné stopy fyzického ublíženia.
Čo všetko môže byť kyberšikanovanie:
Urážanie a nadávanie: prostredníctvom komentárov k fotografiám a videám; posielanie urážajúcich správ cez email, čet alebo mobil, nadávanie cez čet, anonymné telefonáty.; obťažovanie, zastrašovanie, vyhrážanie a vydieranie; zverejnenie trápnych, intímnych alebo upravených fotograií alebo videí; šírenie osobných informácií alebo klebiet; vylúčenie zo skupiny: napríklad z tímu v online počítačových hrách, zo skupiny priateľov na sociálnych sieťach; krádež identity, vytváranie falošných a posmešných profilov, nenávistných skupín; kybernetické prenasledovanie (Cyberstalking).
Následky kyberšikanovania:
- zanedbávanie školských povinností, zlyhávanie v škole, vyhýbanie sa škole, u dospelých podobné problémy v zamestnaní,
- psychosomatické ťažkosti - bolesti brucha, poruchy spánku,
- pocity hanby, trápnosti, poníženia, smútku, depresie, úzkosti,
- neustály strach a pocit ohrozenia,
- pocit vlastného zlyhania, pokles sebavedomia a dôvery v ľudí,
- bezvýchodiskovosť a beznádej,
- násilie voči iným, pomsta,
- sebapoškodzovanie, samovražda.
Ako sa chrániť pred kyberšikanovaním:
Zverejňovanie osobných údajov, fotografií a videí : Myslite na to, že akékoľvek osobné informácie, fotografie alebo videá môže páchateľ využiť na to, aby vás kontaktoval alebo zosmiešnil, vyhrážal sa vám alebo vás vydieral. Dobre si rozmyslite, čo na internete zverejníte a tiež to, komu inému dávate tieto údaje k dispozícii.
Okamžitá reakcia: Akékoľvek šikanovanie riešte okamžite. Čím dlhšie situáciu nechávate tak, tým sa môže zhoršovať a jej následky môžu byť závažnejšie.
Uschovávanie dôkazov: Aj keď si agresori myslia, že zostávajú anonymní, nie je to celkom tak. Pri akejkoľvek činnosti vo virtuálnom priestore zostávajú stopy, ktoré môžu poslúžiť buď na identifikáciu páchateľa, alebo ako dôkaz o čine. Uschovávajte si dôkazový materiál.
Blokovanie a nahlasovanie: V emailovej alebo četovej komunikácii môžete nastaviť blokovanie správ od osoby, ktorá vás šikanuje. V četovej miestnosti alebo na sociálnych sieťach môžete nahlásiť obťažovanie správcovi stránky.
Rozvíjanie vzťahov: Kyberšikanovanie vzniká najčastejšie v reálnom prostredí. Odtiaľto sa konflikty prenášajú aj do virtuálneho sveta. Z toho vyplýva, že najlepšou prevenciou kyberšikanovania je rozvíjanie vzťahov v realite, práca na riešení konfliktov, zvyšovanie schopnosti vcítiť sa do prežívania druhých.
Ak ste obeťou kyberšikanovania môžete urobiť:
Nereagujte a neodpovedajteagresorovi, lebo konštruktívna debata nie je účinná akokoľvek by ste argumentovali. Čím viac sa budete snažiť vyjednávať, argumentovať a dávať veci na pravú mieru, tým viac sa agresor bude na tom zabávať a svoje konanie stupňovať.
Uchovajte si kompromitujúce materiály a správy ako dôkaz, pretože technicky je možné vypátrať a usvedčiť páchateľa, aj keď si kompromitujúce materiály agresor vymaže a odstráni z počítača.
Zmeňte si heslo, e-mail, SIM kartu, vystupujte pod iným menom, prezývkou.
Neuvádzajte svoju skutočnú identitu. Nikomu nepovedzte svoje meno, vek, adresu, telefón a žiadne údaje o sebe, o svojich blízkych. Vystupujte pod všeobecnou prezývkou.
V žiadnom prípade nepokračujtev komunikácii, ak máte podozrenie, že je v tom sexuálny podtón.
Nikdy nechoďte na schôdzku s niekým neznámym, koho poznáte len z internetu alebo mobilu!
Skúste vypátrať agresora, kontaktujte poskytovateľa servera, z ktorého Vás šikanujú a pokúste sa zamedziť prístup.
V každom prípade musíte
o tom hovoriť buď niekomu z rodiny alebo to nahláste na
polícii. Možno si ani neuvedomujete, že akékoľvek ubližovanie inému aj v kyberpriestore
je trestný čin.
Autor: Nikola Smutníková